Akvaristika Wikia
Register
Advertisement

Zelena tackasta alga se pojavljuje usled jaceg svetla. Ukoliko zelimo da je sto vise suzbijemo moramo redovno menjati vodu. U akvarijumima koji su slabije osvetljeni redje se pojavljuje. Uklanjamo je mehanickim putem odnosno nekom tvrdjom cetkom (sa njom necemo ostetiti staklo).

Crne alge se pojavlju u vidu dlacica i pojavljuju se po biljkama, kamenju, panjevima... Uzrok pojave je uglavnom zbog nase lenjosti da menjamo vodu. Ukoliko krenemo da redovno menjamo vodu i kad se uspostavi koliko toliko odgovarajuci kvalitet vode one se mogu povuci i same. Borba protiv crnih algi je teska ali tu ce nam pomoci Crossocheilus siamensis (sijamski algar).

Četkaste alge pripadaju grupi crvenih algi. To su svakako najgore koje se mogu pojaviti u akvarijumu. Srećom one se veoma retko pojavljuju, obično ih donosimo kupovinom starijih bijaka. One su tamnozelene do crne boje i gotovo ih je nemoguće odstraniti. Četkaste alge su obično dužine do nekoliko milimetara, ali mogu biti duge i do 20 mm. Jedini način borbe sa ovim algama je otkidanje listova na kojima se pojave alge, jer ne postoji sredstvo koje bi ih uništilo ili usporilo njihov rast.

Plave alge (Cyanophyta) većinom se razvijaju u vodi lošeg kvaliteta, koja sadrži dosta minerlanih materija. One se mogu razvijati i u vodama koje sadrže i do 200 mg/l nitrita. Ove alge se najčešće javljaju po površini dna kao zelenkasto modra skrama, a naročito na dnu na kojem im ilovače, gline i treseta. Takođe se javljaju i po bilju koje je blizu sijalici jer vole dosta svetla. Posebno je interesantno da ove alge vole mir, u vodi ne trpe pokrete, zbog toga pored dobrog provetravanja raspršivačem, dobro je imati u ovkvom akvarijumu i nekoliko riba iz porodice Corydoras koje tokom celog dana riju i riljaju po dnu. Prilikom čišćenja akvarijuma pažljivo treba odstraniti svaku „krpicu“ ovih plavih ili modrih algi koje inače smrde na mulj. Zatim je dobro odsuti vode do 1/3 akvarijuma i doliti mekom vodom, a svetlo ne paliti nekoliko dana, ukoliko je spoljne svetlo jače akvarijum treba pokriti tamnijim papirom ili krpom.

Smeđe alge ( Diatomacea ) obično pogrešno nazivamo smeđe, a prave smeđe alge žive samo u nekim morima. Ukoliko dođe do suvišnog rasta ovih algi koje zovemo smeđe, to nam ukazuje na loš kvalitet vode i na nedovoljnu količinu svetla. Inače, ovo su jednoćelijske alge koje žive u kolonijama nahvatane po listovima bilja, na dnu i po staklima akvarijuma. Ove alge vole polutamu i obično se počinju javljati u zimskim mesecima kada je uopšte manje svetla. One se najčešće javljaju u tvrdoj vodi i ako se pojave u većem broju uočljivo zaustavljaju rast bilja jer je siva boja ovih algi prepuna krečnjaka koji ustvari zaustavlja rast bilja. Sa biljaka je nemoguće odstraniti ove alge, jedino ih možemo odstraniti sunđerom sa stakla. Da bi ih uništili treba u akvarijum dolivati meku vodu omekšanu pomoću jonskih izmenjivača i istovremeno treba udvostručiti jačinu svetla.

Zelene vlaknaste alge (Nitella) nalazimo leti u prirodi uglavnom u mirnim barama. Pošto ih donesemo kući najbolje ih je proprati i pažljivo dezinfikovati ozonom, potom ih možemo koristiti kao podlogu za mrest riba koje ikru najradije polažu u zelenilo. Žbun dezinfikovanih vlaknastih algi je posebno dobar za razvoj jer je prepun kiseonika koje ove alge izlučuju a upijaju većinu mineralnih materija koje su štetne za razvoj ikre.

Zelene alge (Chlorophyta) se najčešće sreću u akvarijumima obično pri višku svetla i u vodi koja je tvrđa i zasićena hranljivim materijama. Primećeno je da zelene alge rastu u vodama koje sadrže samo do 30 miligrama nitrita na litar vode, stoga se preporučuje u akvarijum dolivati vodu koja je omekšana propuštanjem kroz omekšivač ( jonski izmenjivač ). Možda je najbolji način za sprečavanje rasta zelenih algi smanjenje svetla, a dobro je u akvarijum pored puževa „jabučara“ staviti I biljojede ribice. Zelene alge koje se u početku nahvataju na staklo u obliku sitnih zelenih mrljica treba skidati pažljivim struganjem. Najbolje ćemo to učniti oštrim sunđerom koji se obično koristi za pranje posuđa. Takav sunđer prvo treba potopiti da odstoji nekoliko sati u vodi i dobro ga isprati da bi odstranili eventualne štetne materije. Sa ovakvimsunđerima veoma uspešno skidamo alge sa akvarijuma bez bojazni da ćemo oštetiti staklo kao što bi se to desilo kada bismo strugali žiletom za brijanje. Prilikom čišćenja stakla oštrim sunđerom, to treba činiti veoma pažljivo uz jače pritiskanje ali blagim pokretima kako ne bi mutili vodu algama koje bi sunđer upio. Takođe sunđer treba krajnje pažljivo hitrim pokretom izvaditi iz vode u neki sud, ali tako da se što manje sliva vode koju je upio sunđer zajedno sa ostruganim sićušnim algama.

Često većina ljudi meša uzrok zelene vode sa algama. Uzrok obojenja akvarijumske vode u zeleno nisu alge, sem ako nisu na staklu, već modro-zelena bakterija! Ovaj problem će biti zasebno obrađen jer metode rešavanja zelene vode i problema sa algama nisu isti!


Preuzeto sa:

Kategorija:Problemi

Advertisement